Ženske v Iranu se borijo za svoje pravice že več kot 40 let. Družinski zakon, ki je leta 1974 ponudil nekaj upanja, je bil ukinjen po iranski revoluciji v letih 1978-1979. Danes živijo v strahu pred nasilje doma. Avtorica filma Mina Keshavarz sledi skupini žensk, ki se borijo za spremembe.
Dokumentarec je delno osebna zgodba avtorice. Njeno pripovedovanje je namenjeno babici, ki je ni nikoli poznala. Nurijan je umrla pred revolucijo, Mina se je rodila po njej. Danes je njena babica simbol nečesa večjega. Šele veliko kasneje postane jasno, zakaj je družina ni nikoli omenjala ali pripovedovala njene zgodbe.
Zgodba istočasno spremlja večletno delo aktivistk za ženske pravice, ki so pravico do enakosti med spoloma zapisale v predlog zakona. Da bi podprla svoja prizadevanja so zbrale neštete zgodbe zatiranih žensk. Film je tako dokument, ki prikazuje boj iranskih žensk za priznanje svojih pravic.
Producent: |
Mina Keshavarz |
Režiser: |
Mina Keshavarz |
Dokumentaristka in producentka Mina Keshavarz se je rodila leta 1984 v Širazu. Od leta 2002 dela kot dokumentaristka, novinarka in raziskovalka projektov dokumentarnega filma. Je soustanoviteljica revije za vizualne dokumentarce "From Teheran" in je tudi soustanoviteljica spletne strani o vprašanjih dokumentarnega filma "Vamostanad" od 2009-2014 v Iranu. Mina je posnela več nagrajenih dokumentarnih filmov, ki so bili premierno prikazani na filmskem festivalu IDFA, v Solunu, Sheffieldu in Busanu, vključno z "Profession: Documentaries", "Braving the Waves" in "The Art of Living in Danger". Producirala je dokumentarni film "Fish Eye" Amina Behroozzadeha, ki je prejel nagrado za najboljši film v nastajanju na Sarajevskem filmskem festivalu in nominiran za najboljši dokumentarni film na DocPoint 2021 in Visions du reel International Film Festival 2020.